3306W-1-501
DigiKey Part Number
3306W-501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306W-1-501
Description
TRIMMER 500 OHM 0.2W PC PIN SIDE
Detailed Description
500 Ohms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3306W-1-501 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%