3306K-1-102
DigiKey Part Number
3306K-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306K-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3306K-1-102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%