SWI60C-V-NB-I40
DigiKey Part Number
179-SWI60C-V-NB-I40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI60C-V-NB-I40
Description
AC/DC WALL MNT ADAPT 5V-20V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI60C-V-NB-I40 Models
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
210mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 25°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.56" L x 2.56" W x 1.10" H (65.0mm x 65.0mm x 28.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cETLus, FCC
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A