PSE-3000-48-F
DigiKey Part Number
179-PSE-3000-48-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSE-3000-48-F
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSE-3000-48-F Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Front End
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
14.00" L x 4.00" W x 1.60" H (355.6mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, TUV
Current - Output 1
62.5 A