0AMA-0080-TD
DigiKey Part Number
5923-0AMA-0080-TDTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0AMA-0080-TDCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0AMA-0080-TDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AMA-0080-TD
Description
FUSE HAZARD LOCATION 250V 80MA
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
80mA
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
1.8E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
5.1 Ohms