0697H3150-02
DigiKey Part Number
5923-0697H3150-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0697H3150-02TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H3150-02
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 350VAC 72VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0697H3150-02 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A AC, 200A DC
Part Status
Active
Melting I²t
58.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.021 Ohms