0659C3150-12
DigiKey Part Number
5923-0659C3150-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0659C3150-12
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
24.8
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CCC, cURus, PSE, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.024 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V