LT3065HMSE-1.8#PBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-MSOP-EP
12 TSSOP EP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3065HMSE-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT3065HMSE-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065HMSE-1.8#PBF
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA 12-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT3065HMSE-1.8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
74dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA