ADP2503ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2503ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP2503ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP2503ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2503ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG BUCK BOOST 3.3V 10LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP2503ACPZ-3.3-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.5MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.3V