MAX6037BAUK33+T
DigiKey Part Number
MAX6037BAUK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6037BAUK33+T
Description
IC VREF SERIES 0.3% SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.3% 5 mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX6037BAUK33+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
19µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
45µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
3.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
275µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.3%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C