GW QTLTS1.EM-H5J1-XX53-1-65-R33 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting OSCONIQ® E 2835 White, Cool 5000K 2.7V 65mA 120° 1113 (2835 Metric)
GW QTLTS1.EM-H5J1-XX53-1-65-R33
DigiKey Part Number
475-GWQTLTS1.EM-H5J1-XX53-1-65-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GWQTLTS1.EM-H5J1-XX53-1-65-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSCONIQ COOL WHT 5000K 2835
Customer Reference
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
250mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
41lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
11°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V