GD CS8PM1.14-UOVJ-W4-1-350-R18
DigiKey Part Number
475-GDCS8PM1.14-UOVJ-W4-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GDCS8PM1.14-UOVJ-W4-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GDCS8PM1.14-UOVJ-W4-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD CS8PM1.14-UOVJ-W4-1-350-R18
Description
LED OSLON SSL80 BLUE 455NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® SSL 80 Blue 455nm (Typ) 1212 (3030 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
711mW (658mW ~ 763mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
80°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
455nm (Typ)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.091" (2.31mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Thermal Resistance of Package
8.2°C/W
Current - Max
1A