GB JTLPS1.13-FVG6-23-1-150-R33
DigiKey Part Number
475-GBJTLPS1.13-FVG6-23-1-150-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GBJTLPS1.13-FVG6-23-1-150-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GBJTLPS1.13-FVG6-23-1-150-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GB JTLPS1.13-FVG6-23-1-150-R33
Description
DURIS E 2835
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® E 2835 Blue 465nm (460 ~ 470nm) 1411 (3528 Metric)
Category
Current - Max
200mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
11lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Wavelength
465nm (460 ~ 470nm)
Supplier Device Package
1411
Current - Test
150mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
23 lm/W
Thermal Resistance of Package
49°C/W