P52-100-G-2B-P-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-P52-100-G-2B-P-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P52-100-G-2B-P-4.5V-000-000
Description
INDUSTRIAL PRESSURE SENSOR, 100
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder, Threaded
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation, Medical Ventilation
Termination Style
Packard, 3 Pin
Pressure Type
Gauge
Maximum Pressure
300PSI (2068.4kPa)
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C