M12A-03BFFA-SL8001
DigiKey Part Number
1754-M12A-03BFFA-SL8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-03BFFA-SL8001
Description
CONN PLUG FMALE 3POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-3
Cable Opening
0.157" ~ 0.315" (4.00mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C