F51H-1A7H1-11007-B100
DigiKey Part Number
609-F51H-1A7H1-11007-B100TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-F51H-1A7H1-11007-B100CT-ND - Cut Tape (CT)
609-F51H-1A7H1-11007-B100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F51H-1A7H1-11007-B100
Description
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F51H-1A7H1-11007-B100 Models
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Voltage Rating
50V
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Surface Mount
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
7
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Natural
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.165" (4.20mm)