Image for BTFW20P-3SBTE4LF is not available
BTFW20P-3SBTE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20P-3SBTE4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20P-3SBTE4LF
Description
CONN PLUG 20POS SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Features
Board Guide, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)