G17S2500110EU
G17S2500110EU
G17S2500110EU
DigiKey Part Number
G17S2500110EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G17S2500110EU
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
250V