L717SDA15PA4CH4RC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1.618
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 800
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1
In Stock: 722
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L717SDA15PA4CH4RC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717SDA15PA4CH4RC309
DigiKey Part Number
L717SDA15PA4CH4RC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717SDA15PA4CH4RC309
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717SDA15PA4CH4RC309 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C