Image for M83513/13-A01CP is not available
M83513/13-A01CP
DigiKey Part Number
4305-M83513/13-A01CP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83513/13-A01CP
Description
CONN MICRO-D RCPT 9POS R/A PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.130" (3.30mm)
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C