AZEV400-4AE1BG-12D
DigiKey Part Number
3385-AZEV400-4AE1BG-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZEV400-4AE1BG-12D
Description
PWR RELAY 50A 4 POLE W/MONITOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EV Charging Relay 4PST-NO (4 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
50 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
24000VA
Coil Resistance
30 Ohms
Coil Current
400 mA