AZ9731-1A-12DC4
DigiKey Part Number
3385-AZ9731-1A-12DC4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9731-1A-12DC4
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.8 VDC
Manufacturer
American Zettler
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
MINI-ISO, Shrouded w/ Steel Bracket
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
133.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
90 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
7.8 VDC