AZ160-1AE-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ160-1AE-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ160-1AE-12DE
Description
60 AMP POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
60 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC - Max
Approval Agency
CQC, cURus, TUV
Load - Max Switching
28800VA
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms