Image for BL-BUF3V1L is not available
BL-BUF3V1L
DigiKey Part Number
2007-BL-BUF3V1L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL-BUF3V1L
Description
T-1 SUPER RED LED / WATER CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 631nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial
Category
Lens Size
3.10mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Packaging
Bag
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Viewing Angle
40°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
645nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
Radial
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.05mm