DML-16-A-V-T-A
DigiKey Part Number
2057-DML-16-A-V-T-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DML-16-A-V-T-A
Description
CONN HEADER VERT 16POS 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.118" (3.00mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Insulation Height
0.390" (9.91mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V