AFBC-SH0402P-471T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
In Stock: 1.832
Datasheet
New at DigiKey
470 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 1.1A 180mOhm
AFBC-SH0402P-471T
DigiKey Part Number
535-AFBC-SH0402P-471TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AFBC-SH0402P-471TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AFBC-SH0402P-471TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFBC-SH0402P-471T
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1.1A
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
180mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz