ABM8-12.000MHZ-D2Y-T
DigiKey Part Number
535-ABM8-12.000MHZ-D2Y-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8-12.000MHZ-D2Y-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8-12.000MHZ-D2Y-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8-12.000MHZ-D2Y-T
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 18pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM8-12.000MHZ-D2Y-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)