S-1333C28-M5T1U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1333C28-M5T1U3
DigiKey Part Number
S-1333C28-M5T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333C28-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Detailed Description
PSRR
70dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 100mA