S-1333A28-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-3067-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333A28-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
PSRR
70dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 100mA