HV1860-2R7107-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2.081
Datasheet
100 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 12mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
How to correctly size a Supercapacitor
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
HV1860-2R7107-R
DigiKey Part Number
283-4193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1860-2R7107-R
Description
CAP 100F -10% +30% 2.7V T/H
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
100 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.382" (60.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100Hz