TMC6100-LA High-Power Gate-Driver
TRINAMIC's's gate-driver has a programmable gate current that drives motors up to 100 A using external MOSFETs
With a broad voltage range of 8 VDC to 60 VDC and programmable gate current of 0.5 A, 1 A, or 1.5 A, the TMC6100 allows for flexible yet robust designs. Able to drive motors from watt to kilowatt, the gate-driver IC is perfectly suited for industrial drives, factory automation, lab automation, robotics, CNC machines, and finer applications such as surveillance cameras and printers.
The compact QFN package (7 mm²) with double pin distance for high-voltage operation is available now. Fully supported in the company’s modular evaluation system, the gate driver IC is also offered as an evaluation board for quick testing.
- Compact 7 mm² QFN package with double pin distance for high voltage operation
- 3-phase motors up to 100 A coil current (external MOSFETs)
- Voltage range: 8 VDC to 60 VDC
- Programmable gate drive (0.5 A / 1 A / 1.5 A)
- Full protection and diagnostics via SPI interface
- Gate off drive with 1 Ω (LS) / 1.3 Ω (HS) safe hold off resistance
- SPI and stand alone operation
- Charge pump for 100% duty cycle operation