STM32WB0 BLE Wireless SoC
STMicroelectronics' ultra-low-power programmable BLE wireless SoC is a cost-effective solution
STMicroelectronics' STM32WB09xx is an ultra-low-power programmable Bluetooth® Low Energy (BLE) wireless SoC solution. It embeds STMicroelectronics’ state-of-the-art 2.4 GHz radio IPs, optimized for ultra-low-power consumption and excellent radio performance, and a high-efficiency SMPS step-down converter for unparalleled battery lifetime.
- RX sensitivity level: -97 dBm at 1 Mbps, -104 dBm @ 125 kbps (long range)
- Programmable output power up to +8 dBm (at antenna connector)
- 4.9 mA peak current in TX (at 0 dBm, 3.3 V)
- 3.6 mA peak current in RX (at sensitivity level, 3.3 V)
It complies with BLE SIG core specification version 5.4, addresses point-to-point connectivity and Bluetooth Mesh networking, and allows large-scale device networks to be established reliably. The STM32WB09xx is also suitable for 2.4 GHz proprietary radio wireless communication to address ultra-low latency applications.
The STM32WB09xx embeds an Arm® Cortex®-M0+ microcontroller that can operate up to 64 MHz and the core co-processor (DMA-based) for BLE timing critical operations. It also offers a generous internal Flash of 512 KB. It is well-featured and peripheral-rich for a MCU of its class, thus offering the best value versus feature level for cost-sensitive applications.
Features
- Radio matching and filtering
- Ultra-low-power radio performance
- High performance and ultra-low-power Arm Cortex-M0+ 32-bit, running up to 64 MHz
- Dynamic current consumption: 14.5 µA/MHz
- Operating supply voltage: from 1.7 V to 3.6 V
- -40°C to +105°C temperature range
- Supply and reset management: SMPS, POR/PDR, PVD
- Clock sources: 32 MHz and 32 KHz crystals + internal 32 KHz oscillator